ست کردن رنگ لباس | برند کاپلا | Couple'A

۸ رنگ نادرست برای ست کردن لباس

امروزه صنعت مد به ما امکان می‌دهد رنگ‌هایی را که هرگز تصور نمی‌کردیم، با هم ترکیب کنیم، اما رنگ‌هایی نیز هستند که هرگز نباید در ست کردن لباس به آنها بی‌توجهی کنیم زیرا واقعاً خوب به نظر نمی‌رسند. در زیر در مورد رنگ‌های متضاد که هرگز نباید با یکدیگر پوشیده شوند سخن می گوییم.

 

۸ رنگ متضاد  که هرگز نباید با یکدیگر پوشیده شوند

 1. قهوه ای و مشکی

قهوه ای و مشکی از رنگ های متضاد هستند که هرگز نباید در ست کردن لباس استفاده کنید. زیرا در این صورت استایل ما درخششی نخواهد داشت. در عوض رنگ‌های پاستلی یا رنگ‌های خنثی همیشه با این دو رنگ خوب به نظر می‌رسند.

 1. خاکستری و قهوه‌ای

بله، درست است! این دو رنگ‌های متضاد هستند. لطفا هرگز از رنگ خاکستری و قهوه ای به طور همزمان در یک استایل استفاده نکنید. درعوض رنگ‌های زیادی وجود دارند که مطمئنا بهترین ترکیب را با این رنگ‌ها به ارمغان می‌آورند.

 1. آبی تیره و مشکی

یک لباس آبی تیره به همراه یک کت مشکی چندان مناسب به نظر نمی‌رسد. مشکی، که همیشه انتخابی زیبا و  بسیار مطمئن است را در این استایل کنار بگذارید رنگ‌های جذاب بسیاری، مانند نقره‌ای، وجود دارند که به همراه رنگ آبی تیره به زیبایی جلوه می‌کنند.

ترکیب چنین رنگهایی با این الگو، به خصوص در حداکثر اشباع، جلوه‌ای زنده و پرانرژی ایجاد می‌کند.

برخی از رنگ های متضاد

 1. قرمز و سبز

ترکیب این دو رنگ برای کریسمس عالی است، اما برای استایل روزمره اصلا انتخاب مناسبی نیست!

 1. سبز روشن و صورتی

ترکیب این دو رنگ واقعاً زیبا نیست. یک شلوار سبز روشن و یک پیراهن صورتی را تصور کنید!

 1. سبز و نارنجی

این دو طیف رنگی نیز اصلاً کنار هم زیبا نیستند. درواقع سبز با رنگهای گرم مناسب به نظر نمی‌رسد.

 1. بنفش و زرد

شاید ترکیب این دو رنگ به نظر برخی از افراد خیلی بد نباشد، اما رنگ‌های بهتری وجود دارند که بهتر با این دو رنگ همراه می‌شوند.

 1. مشکی و زرد

این ترکیب رنگ باعث می‌شود شما مانند یک زنبور به نظر برسید.

کدام رنگ ها را با هم نپوشیم؟

هرگز بیش از سه رنگ را با هم ترکیب نکنید و اگر می‌خواهید این کار را انجام دهیم، سومین رنگ باید فقط در جزئیات یا اکسسوری‌های شما به کار رفته باشد.

همچنین، این ترکیب بی عیب و نقص را به خاطر بسپارید: مشکی و سفید.

به عنوان آخرین نکته، این را در نظر داشته باشید که سفید با هر رنگی ست می‌شود، بنابراین هیچگاه انتخاب این رنگ برای همراهی کردن با سایر رنگ‌ها اشتباه نخواهد بود.

انتخاب ترکیب مناسب رنگ‌ها و پرهیز از رنگ های متضاد برای استایل شما بسیار مهم است؛ حتی یک لباس بسیار گران قیمت اگر از لحاظ رنگ با سایر لباس‌ها مطابقت نداشته باشد، می‌تواند یک فاجعه به نظر برسد ! به همین دلیل ترکیب رنگ مناسب بسیار مهم است. یک قانون اساسی در این رابطه این است که شما همیشه می‌توانید رنگ‌های هم خانواده را با هم  ترکیب کنید. به عنوان مثال، اگر پیراهن قرمز پوشیده‌اید، می‌توانید یک کراوات عنابی را به همراه آن بپوشید.

به همین ترتیب، یک پیراهن یا شلوار با رنگ خنثی را می‌توان با سایر رنگ‌های خنثی ترکیب کرد.

درواقع رنگ‌های خنثی می‌توانند با هر رنگ دیگری ست شوند: بیشتر اوقات، یک شلوار خنثی با هر رنگ دلخواهی مطابقت دارد همچنین می‌توان یک رنگ خنثی را با یک رنگ خنثی دیگر ترکیب کرد. اما شما باید بدانید که چگونه باید دو رنگ خنثی را با هم ترکیب کنید، اگر این کار را به درستی انجام دهید، نتیجه بسیار شیک خواهد بود.

ترکیب رنگ مثلثی با همین الگو باید اتفاق بیافتد. وقتی که از رنگ‌های کم رنگ و اشباع نشده استفاده کنیم، رنگ حاصل پر جنب و جوش جلوه میکند.

رنگ‌های خنثی عبارت اند از: قهوه‌ ای، خاکستری، کرم، خاکی، سفید و مشکی

این رنگ‌ها را می‌توان با هر رنگ دیگری پوشید، زیرا آنها رنگ‌های پایه‌ای هستند.

رنگ مشکی یک رنگ بسیار مهم است و می‌تواند با رنگ‌های روشن‌تر مانند سفید و غیره همراه شود.

بسیاری از رنگ‌ها با زرد مطابقت ندارند، بنابراین در ست کردن لباس مراقب باشید که این رنگ را به همراه چه رنگی می‌پوشید – زرد باعث می‌شود توجه افراد به سمت شما جلب شود و می‌تواند یک رنگ کاملاً دشوار برای مطابقت با رنگهای دیگر باشد. زرد را با قرمز، بنفش، آبی یا مشکی ترکیب نکنید.

یک ترکیب رنگ های متضاد که نباید با هم پوشیده شود عبارت است از:

آبی و زرد: این ترکیب رنگ را هرگز امتحان نکنید.

البته این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است برخی افراد این ترکیب رنگ‌ها را با هم ترکیب کنند و هنوز هم خوب به نظر برسند و در عین حال برخی از افراد با پوشیدن همین رنگ‌ها بسیار بد به نظر برسند. ترکیب‌های مختلف رنگی را امتحان کنید تا بهترین ترکیب رنگ را برای استایل خود پیدا کنید.

چگونه رنگ‌های لباس را  با هم تطبیق دهیم؟

دو عامل اصلی که باید هنگام انتخاب رنگ لباس در نظر بگیرید و از پوشیدن رنگ های متضاد پرهیز کنید، عبارت اند از:

 1. چرخه رنگ: برای شناسایی تفاوت‌ها و شباهت‌های رنگ ها
 2. هارمونی رنگ: نحوه ست کردن دو یا چند رنگ بر اساس انواع فرمول‌های کلیدی

این موضوع پیچیده‌تر از آنچه در واقع هست به نظر می‌رسد. دستورالعمل‌های ساده ای وجود دارد که باید آنها را دنبال کنید. در ادامه این مقاله، در مورد هماهنگی رنگ‌ها و روش‌هایی که با آن می‌توان رنگ‌های یک استایل را هماهنگ کرد را خواهید آموخت.

این الگو ترکیبی از ۲ تا ۵ (در حالت ایده آل ۲ تا ۳) رنگ است که از کنار یکدیگر روی دایره رنگ قرار گرفته‌اند. این ترکیب رنگی احساس آرامش بخش و دوست داشتنی را ایجاد می‌کند.

چرخه ی رنگ

ترتیب طبیعی رنگ‌ها عبارت اند از: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی، بنفش. اگر این چرخه رنگ را در نظر داشته باشید، رایج‌ترین پیشنهاد این است که رنگ‌های مخالف را با یکدیگر ست کنید. به عنوان مثال آبی با نارنجی یا سبز با قرمز. اما در واقعیت ترکیب این رنگ‌ها بسیار اغراق آمیز است. بنابراین، برای ایجاد یک ترکیب رنگ منسجم باید، طیف و روشنایی رنگ را نیز در نظر بگیرید.

چرخه رنگ

به محل دقیق یک رنگ روی چرخه توجه کنید. به عنوان مثال، سه نوع نارنجی در پیرامون چرخه رنگ وجود دارد. با حرکت در جهت عقربه‌های ساعت این نارنجی به تدریج به رنگ قرمز متمایل می‌شود و در جهت خلاف عقربه‌های ساعت این رنگ به زرد می‌گراید.

دو نکته ی مهم در رابطه با ست کردن لباس

 1. شدت یک رنگ (به مثلث نارنجی روی چرخه رنگ نگاه کنید).
 2. روشنایی یک رنگ که از مشکی با (۰٪ روشنایی) تا سفید (۱۰۰٪ روشنایی) وجود دارد.

ترکیب کردن رنگ‌ها کمی مشکل است و هدف اصلی ما این است که رنگ‌های دارای کنتراست را با هم ترکیب کنیم. به نظر می‌رسد این کار متناقض با گفته‌های قبلی است اما گاهی اوقات تضاد باعث می‌شود لباس‌های شما جالب‌تر به نظر برسند.

می‌توانید در صورت تمایل، با تغییر سطح رنگ، تناژ و میزان روشنایی هر رنگ، یک “تم” جدید ایجاد کنید. برای داشتن یک ترکیب رنگ منسجم، معمولاً دو رنگ مختلف به همراه یکی از رنگ‌های خنثی زیر کنار هم قرار می‌گیرند.

در این حالت، شما از یک رنگ اصلی و دو رنگ مکمل استفاده می‌کنید (رنگ هایی که در هر دو طرف پادتن رنگ اصلی روی رنگ قرار دارند)

رنگ‌های خنثی عبارت اند از : سیاه، سفید و خاکستری

سه قانون اصلی در مورد رنگ متضاد وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید. ابتدا باید به رنگ‌های نوترال یا خنثی اشاره کنیم: مشکی، سفید و خاکستری رنگ‌های خنثی هستند. اینها از نظر فنی رنگ در نظر گرفته نمی‌شوند و این بدان معنی است که می‌توانند بدون ایجاد اختلال در انسجام، با هر رنگ دیگری (یا حتی با یکدیگر) ست شوند.

یک استثنا برای رنگ خاکستری وجود دارد که می‌تواند تناژ مختلفی داشته باشد و باید از نظر رنگ با بقیه رنگ‌های انتخابی شما مطابقت داشته باشد.

شما همچنین ممکن است دو یا هر سه رنگ‌های نوترال‌ها در ست کردن لباس امتحان کنید. علاوه بر این، قهوه‌ای، کرم، بژ و خاکی نیز با وجود داشتن تناژ مختلف، رنگ‌های نوتروال به حساب می‌آیند و آبی تیره نیز می‌تواند به صورت “نوترال” عمل کند.

استایل مونوکروم

رنگ‌های یک استایل مونوکروم یا تک رنگ شباهت زیادی به هم دارند و از یک خانواده هستند ولی تناژ متفاوتی دارند. به دو تصویر بالا نگاهی بیاندازید.

رنگ‌های مکمل

استایل‌های دارای رنگ‌های مکمل دارای دو رنگ مختلف و مکمل هستند که محل قرارگیری آنها در چرخه رنگ در نقطه مقابل یکدیگر است. البته به یاد داشته باشید که رنگ‌ها نباید بیش از حد جسورانه باشند. به رنگ‌های آبی و نارنجی (بالای سمت راست) و سبز لجنی و صورتی (بالا سمت راست، با شلوارهای خنثی ) نگاه کنید.

رنگ‌های متشابه

استایل‌های رنگی متشابه از دو یا سه رنگ متفاوت اما همسایه تشکیل شده اند که در حالت ایده آل تناژ و روشنایی یکسانی دارند. سبز و آبی ترکیبی قوی است، همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است رنگ سبز و آبی ترکیبی زیبا به نظر می‌رسد. دو رنگ آبی و قرمز، که مدت هاست در کت و شلوار و کراوات همراه هم بوده اند نیز ترکیبی زیبا می‌سازند.

این یک طرح است که شامل یک رنگ اصلی و دو رنگ مکمل، به علاوه یک رنگ اضافی است که نقاط قوت را برجسته می‌کند.

نتیجه گیری رنگ های متضاد

ست کردن لباس در رنگ‌هایی که در فاصله یکسان با یکدیگر قرار دارند. به عنوان مثال صورتی، سبز و نارنجی نیز استایل‌هایی هیجان انگیز به ارمغان می‌آورد. تسلط بر این کار دشوار است، بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از انجام این کار، به اصول قبلی پایبند باشید.

در نظر داشته باشید که انتخاب رنگ لباس باید متناسب با تناژ رنگ پوست و آب و هوا باشد. نیمه سمت راست چرخه رنگ “گرم” است و برای بهار / تابستان ایده آل است در حالی که نیمه سمت چپ چرخه رنگ “سرد” است و برای پاییز / زمستان مناسب‌تر است. اگرچه، این یک قانون ثابت نیست و فراموش نکنید، همیشه می‌توانید رنگ‌های بالا را با رنگ‌های خاکستری، مشکی و سفید ترکیب کنید.

سرانجام، این راهنمایی‌ها را دقیق و خط به خط انجام ندهید. به عنوان مثال، خرید شلوار آبی و ترکیب با یک تیشرت پرتقالی پررنگ، می‌تواند متناسب باشد اما برای رسیدن به استایلی”زیباتر” یا “ملایم‌تر ” تناژ و میزان روشنایی آبی و نارنجی را در نظر بگیرید.

همیشه قبل از ترک خانه، زمانی را برای توجه به خود و نگاه کردن به ” آینه” اختصاص دهید و اگر می‌خواهید یک لباس رنگارنگ – مثلاً یک پیراهن نارنجی یا سبز بپوشید – مطابقت این دو رنگ را با استفاده از تئوری‌های رنگ، بررسی کنید. ست کردن رنگ‌ها با هم خود دانشی است که هر شخصی ندارد.

برای این منظور باید دانش خود را در زمینه رنگ شناسی و موضوعات جانبی آن بالا ببرید. در مقاله‌های آتی بیشتر در خصوص تئوری رنگ و اینکه رنگ‌ها هر کدام چه فلسفه‌ای دارند سخن خواهیم گفت. در مقابل، می‌توانید استایلی با رنگ‌های خنثی بسازید، سپس یک رنگ برجسته را به آن اضافه کنید.

۱۰ ترکیب رنگی کاملاً مناسب برای لباس

ترکیب کردن رنگ‌های مختلف می‌تواند استایل شما را بسیار زیبا کند اما کار بسیار آسانی نیست بنابراین  طبیعی است که هنگام امتحان کردن رنگ‌ها و ترکیب‌های رنگی جدید، کمی احساس استرس کنید. اما این بدان معنی نیست که شما همواره باید سر تا پا  مشکی بپوشید.

در اینجا، ما انواع مختلفی از رنگ‌ها که به خوبی با هم هماهنگ می‌شوند را ذکر می‌کنیم که باعث جذاب کردن استایل شما خواهند شد. از ترکیب جسورانه ی سبز و زرد گرفته تا ترکیب ملیح صورتی و خاکستری، زیبایی خارق العاده ای به استایل شما خواهند داد.

ترکیبی از ۴ رنگ که از یکدیگر برابر است در دایره رنگ. در این حالت رنگ‌ها از نظر درجه رنگ با یکدیگر فرق می‌کنند، اما مکمل هم هستند.

در اینجا لیستی از ترکیب‌های رنگی  جالب برای لباس را مشاهده می‌کنید:

 1. سبز و زرد: چه چیزی از بوی چمن تازه در یک روز گرم آفتابی جذاب‌تر است. این ترکیب رنگ دقیقاً یادآور همین شرایط است. ترکیب سبز و زرد در بیشتر استایل‌ها عالی به نظر می‌رسد.
 2. آبی و صورتی کمرنگ
 3. قرمز و آبی
 4. آبی کبالتی و فیروزه ای
 5. نارنجی و آبی : نارنجی و آبی ترکیب رنگ مناسبی است. یک شلوار آبی انتخاب کنید و یک پیراهن نارنجی پرتقالی به آن اضافه کنید. در این استایل حتما باید یک جفت کفش مناسب انتخاب کنید. یک جفت کفش کرم توجه را بیشتر به سمت لباس‌های شما جلب می‌کند.
 6. کرم و عنابی
 7. نارنجی و مشکی
 8. صورتی و خاکستری:هیچ رنگی بیشتر از رنگهای پاستلی یادآور بهار نیست. این ترکیب رنگ، رایحه نرم یاس و نسیم بهاری را به شما یادآوری می‌کند.
 9. بنفش و مرجانی
 10. بنفش و سفید
چه مدل لباس برای افراد لاغر مناسب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
بستن اخیرا مشاهده شده
بستن
بستن
دسته بندی ها